Kolem kolem Mexika
Nothing compares to the simple pleasure of a bike ride.      Nic se nevyrovná prostému potěšení z jízdy na kole.      J.F.Kennedy
Statistika
Mapa s trasou
Zajímavosti
Profily
Vybrané fotky
Napište mi
Zápisky z cesty
Severní Baja
Jižní Baja
Do Guadalajary
Do města Mexika
Město Mexiko
< Do Oaxaca >
Do Tuxtla Gutierrez
Do Campeche
Cancún - konečná
Další cesty
Přehled cest
Vyhledávání
Tříměsíční cyklistická cesta, start v koncem srpna 2010 v Tijuaně, konec v Cancúnu. Sedmá autorova cesta (N.Zéland, východní pobřeží Austrálie a Tasmánie, z kanadských na mexické hranice po západním pobřeží USA, kolem Aljašky a Kanadou do USA, severozápadní pobřeží Austrálie, Japonsko).

Do Oaxaca

Jak dál
Při skoro týdenním pobytu v Mexiku jsem také řešil další postup. Nejprve jsem vymyslel, že z Mexika pojedu autobusem do Oaxaca a potom to od pacifického pobřeží prokličkuji na Yucatan. Šel jsem zjišťovat jízdní řády na autobusové nádraží, autobusy jezdí zhruba 20x denně. Ptal jsem se na kolo, žádný problém. To se mi na Mexiku líbí, tady pořád někdo něco někam vláčí, většinou je to nějaké zboží k prodeji a všichni mu to odvezou - colectivos v klidu počkají, až si to dozadu naloží, v metru mu taky nikdo kvůli balíkům nenadává.

Pak se mi to ale rozleželo v hlavě, spočítal jsem zbývající dny a usoudil, že bych to měl stihnout i na kole. Alespoň nebudu litovat, že tu pustou hornatou krajinu profrčím za 7 hodin autobusem. Z města se mi ale na kole nechtělo, tak jsem nalezl příhodné město 100 km od Mexika na trase - Cuernavaka. Autobusy tam jezdí každých 15 minut, ale terminál byl 15 km vzdálený od centra, takže to stejně nic neřešilo a já tím blázincem stejně budu muset projet. OK, kašlu na busy, jedu po svých. Vzpomněl jsem si na Cortésovy potíže, když překračoval sedlo mezi vulkány Popocatépetl a Iztaccíhulatl, dnes se po něm jmenuje Paso de Cortes, a řekl si, že to dám. Je to trochu zajížďka, ale čas na to mám.

Cesta z města
Ráno s mírnou kocovinou z býčích zápasů jsem vyrazil do boje. Prvních pár kiláků se mi podařilo jet po vedlejší ulici souběžné s hlavní páteřní trasou na jih. Potom jsem musel na hlavní, vedlejší ulice neměly přemostění přes zapuštěné vozovky. Krajnice byla pořád obsazená colectivos a taxíky, tak jsem je musel objíždět přes nacpaný levý pruh. Ale poctivě řečeno, už to nebylo zdaleka tak strašné jako při příjezdu. Navigoval jsem podle mapy města Mexiko, která je součástí autoatlasu. Příšerné, já se potřeboval dostat na vedlejší silnici, která vedla na Oaxtepec, ta sice v mapě byla, ale jména ulic, která k ní vedla prostě v reálu neexistovala nebo po pár stech metrech ulice změnila jméno (mexická klasika). Co taky chcete od mapy, kde je na dvou papírech formátu A4 desetimiliónové město. Zadrhl jsem se v Xochomilco, kde díky kanálům a jezeru by navigační chyba představovala desítky km navíc. No, vykonzultoval jsem to s místními a nakonec to trefil.

Pak začalo úporné stoupání a 6 dnů bez kola, k tomu rozličná pivíčka a vínečka se začala projevovat. Možná jsem byl taky přidušen smogem z Mexika, ale je faktem, že mi to moc nešlo. Funěl jsem do kopců, tepovku na 140, to už jsem fakt dlouho neviděl. Zavedu lepší životosprávu a ono se to po dvou dnech srovná. Vyhlížel jsem oba vulkány, ale byly zahaleny v mracích a neukázaly ani sopouch. Snad se to zítra zlepší.

Paso de Cortes - 3650 metrů nad mořem
Ráno jsem zahájil navigačním omylem, který mne stál 14 km navíc. Včera jsem jel přes křižovatku se silnicí na Paso de Cortes, tak jsem k ní dojel na nic nehledě. Na místě jsem zjistil, že ta silnice vede trochu úplně jinam. Musel jsem se vrátit skoro až do Amecameca. No nic, za blbost se platí, tentokrát byla cena malá.

Pak začalo jít do tuhého. Na 30 kilometrech stoupání o 1200 výškových metrů. Naštěstí pouze 2 miniaturní poklesy, takže těžce nabytou výšku jsem neztrácel, ale zato stoupání bylo strmé a nepřetržité. Popocatepetl Twist byla jedna z prvních "vypalovaček" (tj. rychlých písniček) mého mládí, ale mně nebylo do zpěvu. A zmíněný Popocatepetl mi 2x ukázal kousek zasněženého vrcholu prolukou v mracích a pak se zase ukryl do ilegality. Ještě, že mám na horáku hodně lehké převody, tentokrát jsem je využil. Dost často jsem odpočíval, i když ku podivu jsem neměl žádné problémy s dýcháním ani ve výškách nad 3500 metrů. Holt jsem těch 25 let zamlada kouřil kvalitní tabák a plíce si nezanesl nějakým levným svinstvem. Tabuli s nápisem Paso de Cortes jsem uvítal hlasitým pokřikem. Takže mám v památníčku zapsanou nejvyšší dosaženou výšku na kole 3650 m. A musím se vás zeptat, podobně jako jeden nabubřelý břicháč, "pánové, kdo z vás to má".


[Paso de Cortes] Nezbytná vrcholová fotka, u nového rekordu vlastně povinná

No jo, ale kam teď
Silnice, kterou jsem chtěl pokračovat, byla zavřená kvůli zvýšené aktivitě vulkánu (zřejmě je to permanentní stav, taky proto nahoru skoro nikdo nejel). Uvažoval jsem o tom, že bych to projel, ale když jsem se okolo uzávěry ochomýtal s kolem, přišel mne varovat pracovník národního parku, ať to nedělám. A že si mohu koupit povolenku do národního parku a tam si to projet na kole. Čas jsem měl, investoval jsem 25 peset, oblékl bundu a návleky na nohy, nahoře byla dost zima. Nasedal jsem na kolo, přijelo velké auto a z něj na mne začali volat ahoj, ahoj. První Češi v Mexiku, mladý pár pracující v Mexiku a jejich příbuzní na návštěvě. Pěkně jsme si pokecali, udělali skupinové foto a já se dozvěděl, že se ze sedla dostanu po mizerné, rozbité a prašné silnici do údolí, kde je silnice do Cholula. Nakonec proč ne, z Cholula se také mohu napojit na zamýšlenou trasu do Oaxaca, pár desítek km navíc nehraje roli. A v Cholula je proslulý kostel na pyramidě, alespoň ho omrknu.


[Paso de Cortes] Uvažoval jsem, že tu závoru projedu, ale pracovník NP mne přišel varovat, ať to nedělám


[Paso de Cortes] První Češi v Mexiku, vpravo manželé pobývající v Mexiku, uprostřed brácha na návštěvě

Měl jsem povolenku, tak jsem asi hodinu jezdil po mizerných písčitých cestách v parku. Vulkány se stejně neukázaly, tak jsem to zapíchl a jel do Cholula. Cesta byla fakt mizerná, hodně rozbitá, kamenitá s návějemi písku. Navíc hodně z kopce, musel jsem brzdit a tím pádem vyrovnávat neustálé smyky v písku. Kolo dostávalo pecky od vyčnívajících kamenů, jel jsem celých 20 km ze sedla, abych kolo pokud možno co nejvíce odlehčil. Potom jako mávnutím kouzelným proutkem silnice přešla v super novou asfaltku s nádherným hladkým povrchem, ta také strmě klesala dolů, ale to už bylo jiný kafe.

Cholula
Cholula má 150000 obyvatel a je dneska už předměstím Puebla, třetího největšího města Mexika. Velkých měst jsem měl už dost a tak jsem Pueblo vynechal. V Cholule toho bylo k vidění mraky. Ráno se ukázal v plné kráse Popokatepétl, občas si odfoukl a jinak dohlížel na město z výšky svých impozantních 5452 m. Včera jsem byl tak blízko a nic jsem z té krásy kvůli mrakům neviděl.

Prvotřídní atrakcí Choluly je pyramida Tepanapa uprostřed města, která je co do objemu druhou největší pyramidou světa a je nejširší pyramidou na světě. Zdálky vypadá jako podivně pravidelný zalesněný kopec, ale takových je v okolí poměrně dost. Archeologové vyrazili v pyramidě více než 8 km tunelů a odkryli řadu starších staveb na kterých je tato pyramida postavena. Turistům je přístupný 800 m dlouhý tunel vedoucí skrze základnu pyramidy až k archeologickému nalezišti s aztéckými chrámy a oltáři. Opravuji, momentálně není přístupný již 11 měsíců, protože se část tunelu propadla. Seriózní Mexičané tedy zpřístupnili vykopávky zdarma, s tunelem to bylo za 41 peset.


[Cholula] Popokatepétl ční nad městem jako jeho suverénní vládce


[Cholula] Město je přecpané kostely

Španělé postavili na vrcholku pyramidy kostel Santuario de Nuestra Seňora de los Remedios, ale v době výstavby možná ani nevěděli, že staví na pyramidě. Dnes je v Cholule 39 kostelů, ale Cortés jich v ní původně přikázal postavit 365, na každý den roku jeden. Další nádherné kostely jsou okolo Zócala, zejména Ex-Convento de San Gabriel a arabsky vyhlížející Capilla Real. Věnoval jsem tomu přes 3 hodiny a plný dojmů vyrazil po jedenácté na cestu.


[Cholula] Na pyramidu Tepanapa postavili Španělé kostel Santuario de Nuestra Seňora de los Remedios, dole jeden z aztéckých oltářů


[Cholula] Pyramida Tepanapa - aztécká hlava poblíž jednoho z oltářů


[Cholula] Policajti vyráží do akce, naštěstí nejdou po mně, to bych musel kličkovat

Včera jsem hodně zašpinil kolo pískem z prašné cesty a bylo mi líto nového řetězu, který jsem měnil v městě Mexiku. V hotelu jsem to nemohl umýt WDčkem a tak mi to dělalo starosti. Jel jsem kolem autolavado, hoch tam měl slušnou WAPku a tak jsem to tam pořádně promyl a posléze vše namazal. Chtěl jsem mu zaplatit, ale jako amigo to mám prý zdarma, dobrý. Ovšem automyčku má v Mexiku skoro každý. Hlavně na vesnicích stačí kus trávníku, sud s vodou a už se podniká. Žádné ekologické likvidování odpadních vod se nekoná, teče to do strouhy u silnice. Tohle byl podobný případ, akorát měl přívod vody, elektřinu a WAPku. Kam to teče, neřešil.

Nejkrásnější kostel
V Acatepecu jsem se byl podívat na jeden z nejhezčích kostelů, které jsem doposud viděl. Kombinoval prvky baroka s lidovou architekturou, průčelí bylo obloženo glazovanými dlaždičkami v pestrých barvách, interiér přebohatě zlacený, naivistické postavy svatých a tváře na stěnách. To míchání kultur a stylů přináší novou kvalitu a udělalo na mne ohromný dojem. Při další velice snadné cestě jsem obhlížel stále krásně viditelný Popokatepétl, viděl sedlo mezi oběma vulkány, kterým jsem včera jel a byl na sebe patřičně hrdý za odvedený výkon. Asi ta absolutní pohoda byla znát i navenek, řidiči na mne troubili, mávali z oken aut, dělníci okolo cesty volali "olé, olé, amigo", policajti kynuli, já jim salutoval, sláva jak na Závodě Míru (později narození prominou).


[Acatepec] Kostel Templo de San Francisco


[Acatepec] Pestré mozaikové průčelí kostela Templo de San Francisco


[Acatepec] Detail oltáře kostela Templo de San Francisco


[Acatepec] Detail výzdoby postranních zdí kostela Templo de San Francisco

Po zhruba 60 km jsem to zapíchl v Izucar de Matamoros. Město má několik mimořádně hezkých kostelů, ale v průvodci není ani čárka. Tady je třeba mít ještě něco navíc, nádherné kostely jsou všude. Přijel jsem brzy, tak jsem se konečně nechal ostříhat, tj. vyholit hlavu až na kost za kulantních 30 peset. Přece jenom jsem v tropech a jak jedu na jih, teplota stoupá; tak proč měl mít pořád zpocený zbytek mého vlasového porostu.


[Atlixco] Rozloučil jsem se s Popokatepétlem, který si spokojeně odfukoval


[Izucar de Matamoros] Kostel u vjezdu do města


[Izucar de Matamoros] Interiér kostela Exconvento Santo Domingo

Začala dlouhá kopcovitá část (pro nás v Čechách horská), kdy jednotlivé chuďoučké vesnice jsou vzdálené i 5O km a mezitím není žádná možnost koupit si jídlo či pití. Ježdění je to ale nádherné. Malý provoz, většinou kvalitní povrch, stoupání přiměřené, žádné trhačky nohou, takže se to dá jet pěkně rytmicky, byť na lehčí převody. Radost z jízdy kazí vedro, před druhou hodinou jsem si dokonce musel lehnout do stínu obřího panelu oznamujícího, kolik stát Puebla investoval do opravy zdejší silnice a dát si půlhodinku šlofíka (nebo se nyní píše Šloufíka?). Možná to ale bylo způsobeno vydatným obědem v Tehutzingo, ke kuřecí polévce (alespoň čtvrtka kuřete v polévce plavala) mi dávali tak fantastické pšeničné tortily (de harina), že jsem se přecpal.


[20 km J od Izucar de Matamoros] Skvělý povrch, minimální provoz, krásné kopečky stylem vzhůru dolů, ale žádný extrém, čirá cyklistická nádhera


[J od Tehutzingo] Venkovský hřbitov

Po 90 km jsem to zapíchl v Acatlánu. Byl tady jeden nóbl hotel v centru za 350 peset, ale musel bych věci vynášet do třetího patra. Na to vám zvysoka kynu, vážení, 50 metrů odtud byl klasický hotel motel, kam jsem do pokoje zajel přímo z nádvoří, cena 130 peset. Na střeše měli šňůry na prádlo, vypral jsem smradlavý dres a spodní triko, za 2 hodiny to bylo suché. Po cestě jsem našel krásný ručník, k tomu kus smršťovací fólie, tak jsem mohl na nádvoří vyčistit řetěz a vodicí kladky, zašvihané na prašné cestě a přitom jsem neukápnul ani mililitr oleje na zdejší dlažbu. Mezi námi, kdybych jim to tím WDčkem zasvinil, stejně by jim to bylo šumafuk.


[Acatlán] V kostele na náměstí je právě mše, nějaká paní tam nádherně zpívá, do toho pere Měsíc a za zády se rozbíhá pouť s kolotoči, inu pravé a nefalšované Mexiko

Tady furt něco slaví, náměstí Acatlánu bylo přecpané stánky a pouťovými atrakcemi, ty ale byly puštěny jenom 2 hodiny a potom už nebyl zájem, tak to vypnuli. Na pódiu se více než hodinu producíroval imitátor zdejších hvězd pop-musik, podle ohlasu publika velmi dobře. Vykládal také lascivní vtipy, ne že bych všemu rozuměl, ale caballeros se řehtali na plné kolo, mucheros se potutelně uculovaly pod ochmýřenými rty a muchachas a muchachos na to koukali nechápavě s otevřenými pusami. Také předvedl velmi nekorektní, ale v Mexiku zřejmě populární scénku (viděl jsem už v Toluce), při které srovnával inteligenci děvčat a chlapců. Na pódium pozval malého chlapce, o hlavu větší děvče, dával jim otázky - hochovi triviální, dívce nesmyslné a tak vždy vyhrával malý chlapec. Na závěr to měla rozhodnout stavba pyramidy z kostek, děvče bylo šikovnější, ale on jí to vždy nenápadně rozkopl. Publikum se skvěle bavilo, feministky a specialisty na rovný přístup by asi na místě trefil šlak. Po jedenácté jsem šel spát, ale vůbec to nevypadalo, že se to schyluje ke konci. V 5 ráno mne probudilo vyzvánění kostela, následované salvou petard, asi začínal další den oslavy.

Dobře mne pobavili 2 policajti, kteří se u toho ochomýtali v neprůstřelných vestách a s nezbytnými flintami. Jeden z nich měl totiž přes obličej přetaženou masku, jenom průzory pro oči. Každou chvíli k němu přistoupil někdo z místních, poplácal ho po rameni a "jak se máš José". Maskování bylo, zdá se, opravdu na místě.

Další den jsem dojel do 60 km vzdáleného Huajuapan de Leon. Dál to nemělo smysl, další větší město s možností ubytování je více než 90 km vzdálené. Stejně jsem toho měl už dost, bylo to skoro pořád do kopce a hlavně to silné slunce mi dávalo pěkně zabrat. Nasadil jsem zase krytku na nos, včera jsem si ho skoro spálil. Krajina je ale nádherná, panoráma lemované působivými horskými hřebeny a na severovýchodě na mne vykukovala zasněžená špička nějaké opravdu pořádné hory, z autoatlasu jsem ale přesně nezjistil, o kterou šlo.


[El Tecomate] Osla krása krajiny nezajímá, toho se prý nenažeru, říkal


[El Tecomate] Hornatá, zelená krajina, ozvláštněná kaktusy


[Petlalcingo] Městečko pod horami si snadno dokáže vyrobit svůj vlastní smog


[Petlalcingo] Dvě zrcátka na kole jsou fakt vychytávka, vím o všem, co se za mnou šustne

Čím více na jih, tím více chudoby, žebráků a špíny. Vesnice po cestě jsou evidentně chudé, města taky nic moc. Po přejezdu hranic mezi státy Puebla a Oaxaca se výrazně zhoršila silnice, povrch tvořený štěrkem zalitým do asfaltu, spousta děr, rozbité okraje. V Huajuapanu bylo před kostelem velké pódium, na kterém posléze proběhlo monstrózní církevní shromáždění, v publiku kromě noviců zdejšího řádu byli výhradně mladí lidé.


[Huajuapan de Leon] Indiánky sledují církevní slavnost zvenčí, nepustili je dovnitř, mne taky ne, a to jsem si z copu sundal mašle, abych nebyl nápadný


[Huajuapan de Leon] Církevní slavnost

Policie v patách
Města jsou obvykle v údolích a tak každé ráno začínalo několikakilometrovým stoupáním. Rána jsou zde v horách chladná, lidé nosí bundy, čepice a obzvlášť zhýčkaní jedinci i rukavice a tak jsem se alespoň stoupáním zahřál na správnou provozní teplotu.


[Huajuapan de Leon] Kousek za městem byl tento pěkný kříž


[J od Huajuapan] Ranní stoupání, v pozadí Santiago Cacalostepec

Silnice z Huajuapanu byla poseta dvojčlennými policejními hlídkami a tak bylo jasné, že se něco bude dít. A dělo se. Konečně jsem se dostal k parádnímu sjezdu, proti mne to kalilo auto federální policie, otočili to, pověsili se mi na záda a začali houkat a tlampačem hlásit "la bicycleta pronto bla bla bla". I když jsem všemu nerozuměl, bylo mi jasné, že mám vypadnout ze silnice. Nebylo ale kam, silnice končila bílou čarou a vedle ní už byl pěkně strmý svah dolů, kam jsem se ani na policejní naléhání nehodlal přemístit. Trvalo to déle než kilometr, oni řvali a houkali, já furt jel, až se objevila křižovatka na Santa Maria Tutla, tam jsem zastavil. Byli tam další dva policisté, ale nikdo mi nic neřekl, policejní auto se otočilo a jelo zase do kopce. Za chvíli bylo vše jasné, začaly automobilové závody, které mne skoro na 2 hodiny vyřadily ze silnice.


[Santa Maria Tutla] Vesnička v horách


[Santa Maria Tutla] Automobilové závody - posádka poršáku to kalila fest

Chtěl jsem ujet přes 90 km a tak jsem tušil, že budu bojovat s časem. Nejhorší je, že nikdy nevím, jak je silnice přede mnou kopcovitá. Žádnou mapu, na které by byly výškové poměry jsem nesehnal a tak je to sázka do loterie. Tentokrát to bylo, jako na potvoru, skoro nepřetržité stoupání v délce 60 km do výše 2500 metrů. Ale krajina byla čarokrásná a já měl čas se při té pomalé jízdě do kopce náležitě kochat.


[San Juan Teposcolula] Díky častým zemětřesením je krajina poněkud rozervaná


[Yanhutlan] Kostely jsou zde bytelné, z velkých kamenných kvádrů, jinak by nevydržely častá zemětřesení

V 5 odpoledne jsem měl 30 km před sebou a kdyby to takto mělo pokračovat, tak to do 18:30, do kdy je slušně vidět, určitě nestihnu. Tak jsem vyzpovídal taxikáře, který parkoval u silnice a dozvěděl se, že ještě kousek nahoru a potom pořád dolů. Do Nochixtlánu jsem v pohodě dojel za světla a ještě si mohl projet hotely v centru a vybrat ten nejvhodnější. Dokonce jsem stihl i trh a koupil zeleninu, chleba a domácí sýr na snídani. To se mi tady hrozně líbí, nejím skoro žádné průmyslově vyráběné potraviny. Zelenina na trhu je čerstvá, chutná jako zelenina a ne jako sterilní náhražka bez chuti a vůně, kterou dostanete u nás v supermarketu. Na trhu je vždy možno koupit několik druhů domácích sýrů, dají mi ochutnat a já si pak koupím svých 15 až 2O dkg na snídani. Jogurty už jsem taky skoro odboural, koupím domácí tvaroh, zamíchám do toho marmeládu a oblizuji se ještě v poledne. No a když jsem na tržišti, tak se tam obvykle najím u nějakého stánku, kde je hodně lidí. Klasické restaurace na menších městech (do 100 000 obyvatel) stejně skoro nejsou, když to není turistické město, tak by tam nikdo nechodil.


[Nochixtlán] Západ Slunce nad Zócalem


[Nochixtlán] Zdejší kostel je centrem všeho dění, je u něj dokonce menší fotbalové hřiště


[Nochixtlán] To je dnešní Mexiko ve zkratce, silné náboženství, mariánský kult a k tomu úžasně rozvinuté telekomunikace, internet je doslova všude

Proti předpisům
Ráno jsem prostudoval mapu a lákala mne skoro přímá placená silnice (cuota), zatímco bezplatná (libre) se kroutila jako žížala a byla o 20 km delší. Na internetu jsem četl, že přestože je jízda na kole na cuota striktně zakázána, dálkovým cyklistům to často tolerují. Hrozně nerad porušuji předpisy, ale pro tentokrát jsem to zkusil. Nehledě na značky "zákaz jízdy na kole" jsem najel na placenou a smažil to po více než metr široké krajnici. Byla neděle, minimální provoz, policajty jsem po cestě nepotkal. Prvních 50 km jsem si to moc neužíval, přece jenom jsem porušoval předpisy, potom přišla výběrčí stanice. Projel jsem okolo zavřené závory v pravém pruhu, kde nebyla pokladna, ale hlídali to vojáci. Ty jsem slušně pozdravil, oni mi odpověděli a zamávali a já byl z placené silnice venku. Asi po 150 metrech jsem kolo protáhl dvěma příkopy a byl jsem zase na placené. A už jsem si nedělal žádné vrásky. Ušetřil jsem 20 km a asi dost stovek výškových metrů, ale scházel mi kontakt s krajinou, průjezdy vesnicemi, jenom po neustálém boji se psy se mi nestýskalo. Pro tentokrát dobrý, ale nic moc.


[V od Huitzo] Vyzkoušel jsem si cuota, placenou dálnici, kola jsou tam zakázána značkami, ale nikdo po celých 80 km nic nenamítal

Oaxaca
Zhruba 10 km dlouhé nevábné předměstí, špinavá rozbitá silnice a ostrý provoz a náhle se zjevilo úpravné a udržované koloniální centrum města s výstavnými domy a kostely z masivních kamenných kvádrů. A také hodně turistů. Ubytoval jsem se jako obvykle v centru, ochutnal zdejší specialitu "chapulines", pražené luční kobylky, dobré - ale části křídel a nožičky nejdou rozkousat a zůstávají v ústech. Potom už jenom zábava, v neděli se pořád něco děje. Na náměstí před katedrálou tančili lidové tance, potom tam v ringu "bojovali" wrestleři. V katedrále končily čtrnáctidenní oslavy slavné Kristovy sochy Seňor el Rayo, katedrála byla masivně vyzdobena květinami a probíhaly v ní mše téměř nepřetržitě. Místní čekali v asi dvacetiminutové frontě aby mohli políbit a dotknout se posvátného roucha. Všude se něco prodávalo, všichni pořád něco jedli a po setmění odpálili masivní ohňostroj, což byla tečka za povedenou nedělí.


[Oaxaca] Slavná Kristova socha Seňor el Rayo, zhruba v úrovni Kristova pasu jsou na červené látce zavěšeny dolarové bankovky


[Oaxaca] Centrum, ulice Hidalgo ústící na Zócalo


[Oaxaca] Nároží ulic v centru


[Oaxaca] Jižní stranu Zócala zabrali protestující chudí a bezdomovci, za transparenty žijí v podloubí celé rodiny s malými dětmi v pro nás nepředstavitelných podmínkách


[Oaxaca] Palacio de Gobierno, slouží jako výstavní síň a muzeum s množstvím interaktivních expozic


[Oaxaca] Palacio de Gobierno - freska věnována Benitovi Juarezovi a jeho ženě Margaritě Maza, byli oddáni v jednom ze zdejších kostelů


[Oaxaca] Před katedrálou předváděli lidové tance, dost náročné, všimněte si, že jsou všichni ve vzduchu


[Oaxaca] Nejmladší tanečník to bral stejně vážně jako jeho kolegové


[Oaxaca] Matka s dcerou spěchají do folklórního průvodu


[Oaxaca] Templo de Santo Domingo - centrum dominikánského řádu v Mexiku


[Oaxaca] Templo de Santo Domingo - bohatě zlacený oltář


[Oaxaca] Templo de Santo Domingo - detail výzdoby stropu


[Oaxaca] Že se blíží Den mrtvých není možné přehlédnout, výzdoba vchodu do cestovní kanceláře


[Oaxaca] Dušičkám nemůže živý člověk uniknout; těm ve futrálu je to pravděpodobně už jedno


[Oaxaca] Dekorativní výzdoba k Día de Muertos

Monte Alban
"Bílá hora" se tyčí 500 výškových metrů nad Oaxaca a je z ní krásný panoramatický výhled na všechny strany, takže jsem si prohlédl i krajinu ve směru ze kterého jsem přijel. Začátky osídlení spadají do roku 500 před Kristem. Postupně byl na hoře vystavěn rozsáhlý komplex paláců, pyramid, chrámů, hrobek a hřišť na pelotu. Zdejší civilizace byla značně vyspělá, objevilo se zde vůbec první psané písmo a psaný kalendář v Mexiku. Astronomické vědomosti byly na výši, v palácích byly například průzory, kterými svítilo Slunce pouze za rovnodennosti. Součástí komplexu je i astronomická observatoř neobvyklého šípovitého půdorysu, odkloněná o 45 stupňů od osy Velkého náměstí. Celý rozsáhlý komplex má vynikající akustiku, takže bohoslužby a oslavy mohly sledovat tisíce lidí. Mezi roky 700 až 950 našeho letopočtu bylo místo opuštěno a začalo chátrat. Šokovaly mne dochované reliéfy Danzantes (tanečníků) v místním muzeu; jsou to obrázky zajatců s uřezanými genitáliemi, měly demonstrovat moc Monte Albanu. Všechny zdejší civilizace byly z našeho pohledu hodně kruté. Je opravdu s podivem, že lidé s takovou historií nedokázali převálcovat pár španělských nájezdníků.


[Monte Alban] Ranní výhled na zamženou Oaxacu


[Monte Alban] V popředí Gran Plaza za ní Platforma Norte


[Monte Alban] Kameny před Observatorio


[Monte Alban] Pohled z Platforma Norte na Gran Plaza a Platforma Sur


[Monte Alban] Reliéf jednoho z Danzantes (tanečníků) v muzeu; jsou to obrázky zajatců s uřezanými genitáliemi, měly demonstrovat moc Monte Albanu

Plán další cesty
Konec vandru se pomalu blíží a já si potřeboval vyjasnit, jak pokračovat. K Pacifiku vedou 3 možné silnice, údajně nejlepší je jet do Puerto Escondido (řekli mi v cyklistické prodejně specializované na výlety na kole), ale to je zhruba o 350 km více než silnice přímo na Tehuantepec. Spočítal jsem zbývající kilometry nejkratší cestou a vyšlo mi 2000 km. To je tak akorát správná porce na zbývající necelý měsíc. Takže zapomenu na cestu okolo Pacifiku a vezmu to nejkratší cestou.



 

 

 

 

 

 

 
© Napsal a vyfotografoval Jiří Bína