Kolem kolem severozápadní Australie
Nothing compares to the simple pleasure of a bike ride.      Nic se nevyrovná prostému potěšení z jízdy na kole.      J.F.Kennedy
Statistika
Mapa s trasou
Zajímavosti
Profily
Vybrané fotky
Napište mi
Zápisky z cesty
Příprava na cestu
Kakadu NP
Z Jabiru do Katherine
Victoria Hwy
Gibb River Road
Velký skok na jih
Korály a žraloci
Do Geraldtonu
Oklikou do Perth
Perth a okolí
K Jižnímu oceánu
Adelaide
Kangaroo Island
< Great Ocean Road >
Melbourne - konečná
Další cesty
Přehled cest
Vyhledávání
Tříměsiční cyklistická cesta, start začátkem srpna 2008 v Darwinu, konec v Melbourne. Pátá autorova cesta (N.Zéland, východní pobřeží Austrálie a Tasmánie, z kanadských na mexické hranice po západním pobřeží USA, kolem Aljašky a Kanadou do USA).

Great Oceán Road

Adelaide - Mount Gambier - Nelson - Portland - Yambuk Láké - Port Fairy - Warrnambool - Peterborough - Lavers Hill - Apollo Bay - Lorne - Anglesea - Torquay - Geelong - Melbourne

Už mám namále
Málo času mne donutilo zkrátit si zbylou cestu do Melbourne. Autobusem jsem přejel zhruba 450 km z Adelaide do Mount Gambier (62 AUD + 15 za kolo). Dopravní společnost měla v pravidlech požadavek na odmontování předního kola - zřejmě aby se dala otočit řidítka a kolo přepravit naležato. Tak mne k tomu donutili i když po otočení řídítek překážel přední nosič a stejně to naležato nešlo. Snížil jsem sedlo a dali jsme to bez problému nastojato, ale to víte, befel je befel. Jinak 6 hodinová cesta bez problému, žádné krádeže jako u Greyhoundu. Společnost sice měla v podmínkách, že za zavazadla neručí, ale starala se o ně vzorné. Každé zavazadlo mělo visačku, řidič měl přehled a pamatováka a vydával zavazadla osobně, nikoho k tomu nepustil. Ještě musím zmínit 2 věci - v každém autobuse funguje záchod a je tam kohoutek se studenou pitnou vodou a kelímky. V Čechách jsem se při cestách na lyže do okolních zemí ještě nikdy nesetkal s tím, že by byl záchod otevřen. Hajzlíci si tím šetří prací s úklidem a na cestující zvysoka ...


[západně od Nelson] Hranice Jižní Austrálie a Victorie

Straky útočí
Na cestě mezi Mount Gambier a Portlandem na mne zase začaly nalétávat straky hnízdící u cesty. Scénář byl pokaždé stejný, nejprve pisklavým křikem varovala ostatní, potom nálet na hlavu seshora a zezadu s maximální snahou klovnout si do helmy nebo zátylku (ten mám naštěstí krytý šátkem). Po prvním útoku další, kdy straka nabere rychlost sestupem z výšky asi 15 metru za mými zády. Potom kopíruje silnici ve výšce 1 metru a fofrem se přibližuje. V závěru se vyhoupne nahoru a útočí na hlavu. Jako nejlepší obrana se mi osvědčilo sledovat straku ve zpětném zrcátku a v posledním momentu se na kole postavit. To je spolehlivě vyvedlo z míry, ale zkoušely to dále. To se ale nedá dělat v silném provozu - takže v Albany mne dokonce jedna straka škrábla pařátem do obočí. Bylo to v centru v hustém provozu a já se musel plně věnovat jízdě. Zajímavé - od Portlandu už na mne nezaútočila žádná a přitom jich bylo okolo silnice stalé stejné množství.

Přiblížení k Velké oceánské cestě
Ta začíná oficiálně 13 km východně od Warrnambool, ale fakticky až 5 km před Peterborough. Takže jsem musel přejet zhruba 250 km z Mount Gambier. Bylo to v nepříliš kopcovité krajině, ale tvrdě čelém proti silnému větru, fakt výživná fujavice. Farma asi 50 větrných elektráren se točila jako o závod. Vítr ochlazuje, jel jsem to ve windstoperové flísce s letními navléky na nohou a byla mi docela zima. Nad ránem jsem měl u Yambuk Lake ve stanu 4 stupně Celsia a díky silnému větru a velké vlhkosti jsem měl na návětrné straně stanu souvislou třímilimetrovou vrstvu ledu.


[Codrington] Farma větrných elektráren

Základní orientace
Pobřeží je rozděleno na 3 častí. Discovery Coast (Pobřeží objevů) končí Portlandem, Shipwreck Coast (Pobřeží lodních vraků) leží mezi Portlandem a Port Campbell, zbytek pobřeží do Torquay je Otways Coast (podle poloostrova Otway) a Surf Coast (Surfařské pobřeží).

Začíná to před Peterborough
Celkem nudná cesta v rovině se rázem proměnila v prvotřídní atrakci 5 km před Peterborough. Začalo to Zálivem ostrovů, pokračovalo Zálivem mučedníků a pak už to šlo jedno po druhem - The Grotto (Jeskyně), London Bridge (Londýnský most - v roce 1990 se jeden oblouk zřítil - moře na tom pořád maká), The Arch (Oblouk), Sentinel Rock (Strážní skála), Loch Ard Gorge (rokle kde ztroskotala loď Loch Ard a zachránili se z ní pouze 2 lidé), a samozřejmé nejznámnější formace 12 Apostoles (12 apoštolů, z břehu jich můžete vidět pouze 7). Tahle paráda, kdy vás ukazatele u silnice vysloveně nutí zajet se podívat na další vyhlídku na pobřeží, končí v Pricetownu. Díky kolu jsem to zvládal rychle, většinou je cesta k vyhlidkám upravena pro bezbariérový přistup a tudíž na kole snadno přístupná. Jízda na kole po těchto cestách není nikde výslovně zakázaná, takže se to muže.


[Peterborough] Bay of Islands


[Peterborough] Bay of Islands


[Peterborough] Bay of Islands


[Peterborough] Bay of Islands


[Peterborough] Bay of Martyrs


[Peterborough] The Grotto


[Peterborough] The Grotto - průhled jeskyní


[Peterborough] London Bridge


[Peterborough] London Bridge - takto to vypadalo před zřícením oblouku v roce 1990


[Peterborough] Pláž u London Bridge


[Peterborough] The Arch


[Port Campbell] Pohled na městečko


[Port Campbell] Loch Ard Gorge


[Port Campbell] Loch Ard Gorge


[Port Campbell] Loch Ard Gorge


[Port Campbell] Loch Ard Gorge


[Port Campbell] Loch Ard Gorge


[Princetown] 12 Apolstoles


[Princetown] 12 Apostoles


[Princetown] 12 Apolstoles - východní pláž


[Peterborough] Na výjezdech z vyhlídek je upozornění na levostranný provoz - pro zámořské turisty

Kopce a deštné pralesy
Těsné za Princetown se krajina dramaticky mění, místo rovinky nastupují strmé kopce v hustých lesích. Cesta je to šprýmovná, v kopcích jsou krátké strmé sjezdy, takže část toho co člověk v potu tváře nabyl, okamžité ztrácí a zase to musí vyfunět nahoru. Nicméně, takovéto ježdění mám rad, není to nudné, krajina se mění za každou zatáčkou a trochu namáhy navíc nemůže ublížit, dobře vychovanému organizmu to jenom prospěje. Tak to bylo až do Apollo Bay, po cestě 2 procházky deštným pralesem ve kterých dominují obří kapradiny - Melba Gully a Malts Rest.


[jizne od Lavers Hill] Kopcovitá krajina


[západně od Apollo Bay] Kopcovitá krajina


[zapadne od Apollo Bay] Kopcovitá krajina


[Melba Gully] Deštný prales


[Melba Gully] Rainforest


[Melba Gully] Rainforest


[Maits Rest] Deštný prales


[Maits Rest] Rainforest


[Maits Rest] Deštný prales

Marriners Falls
Vodopády mám rad a tak jsem nelenil a zajel z Apollo Bay k 13 km vzdáleným Marriners Falls. A nelitoval jsem. Namísto courání po obchodech na pobřežní promenádě jsem se projel mezi impozantními stromy deštného pralesa, nadýchal se vzduchu plného omamných vůni a v závěrečných 2 km si zopakoval jízdu v terénu.


[severně od Apollo Bay] Marriners Falls


[severne od Apollo Bay] Cestu přímo k vodopádům bylo možné jet na kole


[severne od Apollo Bay] Parádní silnička k vodopádům

Silně mi vyhládlo, koupil jsem kuřecí prsíčka a rybu na BBQ. V kempu bylo jedno velké, 4 plynové hořáky a já se strefil do špičky, byla sobota a všichni grilovali. V Čechách by to byl problém plny hádek, kdo kdy je na řadě, tady to jde hladce. Zhruba 5 rodin griluje současně, dělají si na plotně vzájemně místo a další lidé tlachají a usrkavaji svá pivka a dvojky vina a čekají, až bude se místo na plotně uvolní. Když se někdo nacpe před ně, žádný problém, nikdo se nehádá, nemá k tomu důvod, čekání nikomu nevadí. Dlužno dodat, že to jde rychle, a čeká se tak nejvýše 10 minut.

Koaly
Okolo Kennett River je silná koalí populace. Je zajímavé, že tak plachému živočichu auta nevadí a zavěsí se třeba rovnou nad frekventovanou silnici. To potom dělá pěkný brajgl v dopravě. Někdo koalu uvidí, zastaví, začne ji fotit a tím spustí řetězovou reakci, kdy v nepřehledné zatáčce stoji 6 aut, lidi bez rozmyslu přebíhají silnici a fotí. Navíc řidiči koukají vice po strmech než na silnici, prostě chaos. Autům jde jenom o plechy, ale cyklistovi o život. Přitom je přímo v Kennett River několik km dlouhá silnička, kde jsou koaly téměř na každém stromě, a kde je minimální provoz.


[Kennett River] Koaly jsou obvykle dost vysoko


[Kennett River] Koala


[Kennett River] Koala


[Kennett River] Chrní jako dudek


[Kennett River] Ptáků je tady spousta, barvami se nešetří

Údajně nejhezčí část Great Oceán Road
Začíná v Apollo Bay a končí v Anglesea. Díky silnému provozu - byla neděle a všichni se někam přesouvali - a absenci krajnice, jsem si moc výhledu neužil. Jel jsem na straně od moře, tedy u skály a musel jsem dávat majzla, aby mne někdo po té skále nerozmáznul. Hodné nepřehledných zatáček, tulil jsem se ke skále co to šlo. U krajnice byla silnice často rozbitá, prostě bylo třeba jet s rozmyslem, sledovat cvrkot ve zpětnem zrcátku a uhýbat hujerům, kteří to smažili hlava nehlava. Holt pániček jede v Poršáku, všechny musí předjet.


[Wongarra] Silnice se zařezává do úbočí pobřežních skal


[Mt. Defiance Lookout] Jezdil jsem vlevo okolo skal, žádná krajnice, spousta aut, musel jsem být pořád ve střehu


[Sheoak Falls] Na jaře má vodopád velmi málo vody


[Lorne] Pláž na okraji městečka


[Big Hill] Skály v moři znemožňují koupání


[Devils Elbow] Great Ocean Road


[Aireys Inlet ] Maják na Split Point


[Aireys Inlet ] Split Point a známý maják


[Aireys Inlet ] Výhled ze Split Point směrem na Lorne


[Anglesea] Pláž u kempu, kde jsem přenocoval


[Mogs Creek] Populární vyjížďky na koních po kilometry dlouhých plážích


[Mogs Creek] Vyjížďka na koních

Končím v Geelong
Posledních 45 km do Geelong, ze začátku dost strmých kopců v protivně silném větru, od Torquay rovina, ale pro změnu v dešti. Vyspal jsem se naposled ve stanu, udělal poslední chuťovku na BBQ - žraloka, vypral a vypucoval kolo a ráno odjel příměstským vlakem do Melbourne. Tam vede freeway, na kterou kola nesmí a motat se postraními silnicemi se mi už moc nechtělo. Přece jenom jsem si to ježdění už docela užil. Je to věc psychiky - kdybych měl před sebou ještě měsíc, smažil bych to na kole jako o závod. Tři dny před odletem domů to už nemá cenu.


[Geelong] Pobřeží je téměř v centru města


[Geelong] Městské molo slouží hlavně jako parkoviště


[Geelong] Pobřežní promenáda je oživena dřevenými figurami


[Geelong] Detail námořníka na pobřežní promenádě


 

 

 

 

 

 

 


© Napsal a vyfotografoval Jiří Bína